Öfke Kontrolü İçin Birkaç Öneri !

gülümse_hayata

Üye
Üye
1 -Konuşmadan önce düşünün..
Anın sıcaklığında pişman olacağınız bir şeyi söylemek çok kolaydır. Bir şey söylemeden önce düşüncelerinizi toplamak için bir kaç dakika ayırın kendinize.

2- Sakinleştikten sonra öfkenizi anlatın..

Bir kez sakinleştikten sonra neye öfkelendiğinizi iddialı fakat zıtlaşmayan bir tavırla anlatın.

3- Egzersiz yapın..
Fiziksel aktivitenin stresi azalttığı biliniyor.Öfkenin tırmanmaya başladığını hissettiğiniz anlarda egzersiz yapın yada çıkıp hava alınMola yapılan her türlü egzersiz kafanızı dağıtmanıza yardımcı olacaktır.

4-Mola alın..

Sessiz bir mola sizi öfkelendiren yada rahatsız eden şeyle mücadele etmek için daha iyi bir hazırlık imkanı sunar.

5- Muhtemel çözümleri belirleyin..

Sizi delirten şeyi değil, çözümlerini düşünün. Unutmayın sinirlenmek herşeyi sadece daha kötü yapar.

6-Ben ile başlayan ifadeler seçin..

Birini eleştirmek yada suçlamak sadece tansiyonu arttırır. Onun yerine özneyi kendiniz yapın. Örneğin '' Sen bütün işleri bırakıp gittin'' demek yerine '' Ben senin yardım teklifinde bulunmadan gitmene üzüldüm'' demeyi deneyin.

7-Kin gütmeyin..

Eğer öfke ve diğer negatif duyguların sizi doldurmasına izin verirseniz, karamsarlık ve haksızlık duygusu sizi yiyip bitirir. Bağışlayıcılık önemlidir unutmayınız.

8-Mizahı kullanın..

Mizah yüzleşmeye yardımcı olur. Rahatlatır ve tansiyonu azaltır.
İğnelemek yerine mizahı kullanın.

9-Gevşeme tekniklerini deneyin..

Mesela derin bir nefes alın, rahatlatıcı bir manzara hayal edin, içinizden ağır ol, sakin ol, sinirlenme diye yatıştırıcı kelimeleri cümleleri kullanın.

10-Profesyonel yardım alacağınızı bilin..

Öfke kontrolü tam anlamıyla bir meydan okumadır. Eğer öfkeniz kontrolden çıktığını düşünüyorsanız yardım almayı düşünün.

1364459503_ofkeee.jpg

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
380295_306964619392958_1091694680_n.jpg

Tekerlekli Sandalye