Diyalize gittiğim için işyerim mobing uyguluyor?

serdar2829

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar.İki sorum olacak.%96 engelli ve haftada 3 kere diyalize giriyorum.Çalışıyorum.Çalıştığım iş yerinde 08:00-18:00 arası çalışanım.Pazartesi Çarşamba ve Cuma günleri 16:30 da yani 1,5 saat diyaliz için erken çıkıyorum.İş yeri sahibi beni bu şartlarla kabul etti.Fakat insan kaynaklarında çalışan biri bu erken çıkmalarımı toplayıp 3 ayda 3 günü geçtiği için bana 3 ayda bir olan ikramiyemin %70 ini keseceğini söylüyor.Brn yaşamamı sağlamak için gittiğimi söylesem de işi şahsi inada bindirdi.Diğer devamsızlık yapanlarla beni bir tutuyor.Diyaliz dışında devamsızlığım hiç yok ve 1.5 yıldır buradayım.
İkinci sorum da vergi indiriminden emekliyim.1974 doğumlu ve 9000 bin günden.Engelli emekliliğimi normal emekliliğe çevirmek istesem artısı veya eksisi hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa ve paylaşırsa sevinirim.Sağlıklı günler dilerim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Özel sektör olduğu için işyerinde süregelen devamsızlığa dair çokta yapacağınız bir şey yok açıkcası. Kamu olsaydı hakkınızı arayabilirdiniz ançak açık konuşmak gerekirse özel sektörde yasayı yusayı takan yok.
Emeklilik konusuna gelince normal emekli olan biriyle engelli emekliliğinden faydalanıp emekli olan biri arasında alınan emekli maaşı açısından bir fark yok.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@[SIZE=17px]serdar2829[/SIZE]

Geçmiş olsun,

Durumu bu şekilde bir dilekçe şeklinde yazsanız veya en azından İşyeri patronuna anlatsanız belki çözüm sağlanır diye düşündüm.

Bu ülkede herhangi bir işletmede 9000 gün yani 24 küsür yıl çalışmış emekli olmuş birine, hele de bir engelliye yapılacak bir muamele değil bu.

Maddi durumunuzu bilmiyorum ama işten ayrılıp başka -şartları daha elverişli- bir işte çalışmayı da düşünebilirsiniz.

Çok üzgünüm maalesef.

Tekerlekli Sandalye