ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Şartları Güncel

İsen Buga

Üye
Üye
Ehliyet varsa neden normal araç alamayasın. Raporunuzdan anladığım kadarıyla ÖTV muafiyeti olmayacak size..

Forumda yenisiniz sanırım: Her %40 ve üstü engelli ÖTV.siz araç alamıyor. Ortopedik olsa bile.

tevbas

Üye
Üye
rumda yenisiniz sanırım: Her %40 ve
Ehliyet varsa neden normal araç alamayasın. Raporunuzdan anladığım kadarıyla ÖTV muafiyeti olmayacak size..

Forumda yenisiniz sanırım: Her %40 ve üstü engelli ÖTV.siz araç alamıyor. Ortopedik olsa bile.
üstü engelli ÖTV.siz araç alamıyor. Ortopedik olsa bile.

Biliyorum alamıyor ama ayaklarımda çok ağrı olduğu ve sol bacağımda (AVN) 4 evre olduğu işin otomotik vitesli araç alabileceğimi düşünmüştüm. Aynı zamanda o tarafta sinire baskı yapan bir bel fıtığımda mevcut.

Şöyle bir örnek var aşağıda aslında , benim anladığım kadarı ile istisnai olarak alabileceğimi belirtiyor, sizde yorumlarsanız eğer çok memnun olurum.

Özelge: Sol kalçada avasküler nekroz bulunan mükellefin
araç alımında ÖTV istisnasından faydalanıp
faydalanamayacağı hk.
Sayı:
39044742-ÖTV.7-180
Tarih:
12/02/2013

T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
(Mükellef Hizmetleri Katma Değer Vergisi Grup Müdürlüğü)

Sayı :39044742-ÖTV.7-180 12/02/2013
Konu :Sol kalçada avasküler nekroz bulunan mükellefin araç
alımında ÖTV istisnasından faydalanıp faydalanamayacağı.

İlgide kayıtlı özelge talep formunda; almış olduğunuz sağlık kurulu raporunda sol kalçanızda
avasküler nekrozun tespit edildiği ve raporda "H" sınıfı ehliyet ile özel tertibatlı araç
kullanılabileceğinin beyan edildiği belirtilerek, araç alımında ÖTV istisnasından faydalanılıp
faydalanılamayacağı hususunda görüş talebinde bulunulmuştur.
4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7/2 nci maddesinde, Kanuna ekli (II) sayılı
listede yer alan kayıt ve tescile tabi mallardan; 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm³'ü aşanlar
hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer
alanların, sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malul ve engelliler ile bizzat kullanılmak
amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malul ve engelliler tarafından, beş
yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV'den istisna edilmiştir.
Söz konusu düzenleme ile ilgili açıklamalara, 1 Seri No.lu Özel Tüketim Vergisi Genel
Tebliğinin (7.2.1) bölümünde ve 30/4/2010 tarihli ve 12 Sıra No.lu Özel Tüketim Vergisi
Sirkülerinde yer verilmiştir.
Buna göre, yukarıda sözü edilen araçların sakatlık derecesi % 90'ın altında olan malul ve
engelliler tarafından ilk iktisabında ÖTV istisnasından faydalanılabilmesi için, alıcının maluliyetine
veya sakatlığına dair tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu, "H" sınıfı
sürücü belgesine sahip olma ve araçta sakatlığa uygun özel tertibat yaptırma şartları
aranılmaktadır.
Özel tertibatın, raporda yazılan sakatlığa uygun olarak aracın hareket ettirici aksamında
yapılmış olması zorunlu olup, hareket ettirici aksamdan kastın bahse konu Sirkülerinin 3/b
bölümünde, debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolu olduğu belirtilmiştir.
Hareket ettirici özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın kullanılabilecek olan araçlar ile
aracı hareket ettirici özel tertibat sayılmayan (direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu
taraftaki silecek kolu ve/veya sinyal kolu, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fiskiyesi, korna ve kontak
gibi düzeneklerin diğer tarafa alınarak direksiyon simidine monte edilmesi vb. gibi) tadilatlar
yapılmak suretiyle kullanılabilecek araçlar için söz konusu istisnanın uygulanması mümkün değildir. Öte yandan, söz konusu istisna uygulamasında otomatik vitesli araçlar esas itibariyle, başka
bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemekle birlikte, sol alt ekstremitede
(ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vites, münhasıran bu durumda olanlarla sınırlı
olarak, hareket ettirici özel tertibat olarak kabul edilmiştir.
Özelge talep formu ekinde yer alan sağlık kurulu raporunuzdan sol alt ekstremitede
engelinizin olup olmadığı anlaşılmamaktadır.
Buna göre, bahsi geçen raporun verildiği hastaneye başvurularak, sol alt ekstremitede

engeliniz bulunduğunun belirtilmesi halinde, otomatik vitesli bir aracı ilk iktisabınızda ÖTV
Kanununun 7/2 nci maddesi kapsamında istisnadan yararlanmanız mümkün bulunmaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.
orjinal link

Son düzenleme:

mustialago

Üye
Üye
merhabalar arkadaşlar, çok fazla araştırma yapıp karışıklık yaşadığımdan babamın raporuna göre ötv ve mtv istisnasından faydalanabiliyor muyuz? babamın sol kalçasında protez ameliyatı ve sağ kalçasında ise AVASKÜLER NEKROZ var beyin ameliyatı da var.

bilgi verebilirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    151.8 KB · Görüntüleme: 68

İsen Buga

Üye
Üye
merhabalar arkadaşlar, çok fazla araştırma yapıp karışıklık yaşadığımdan babamın raporuna göre ötv ve mtv istisnasından faydalanabiliyor muyuz? babamın sol kalçasında protez ameliyatı ve sağ kalçasında ise AVASKÜLER NEKROZ var beyin ameliyatı da var.

bilgi verebilirseniz sevinirim.

Raporunuz açıklama kısmında birşey yazılmamış ÖTV yasılıp bırakılmış:
bu hali ile ÖTV.siz araç alamazsınız.

Açıklama kısmında;
ÖTV muafiyetinden faydalanır; hareket ettirici özel tertibatlı araç alabilir
yazısı olmadıkça ÖTV MTV muafiyetine girmez.

esrakocak98

Üye
Üye
Herkese merhaba. Birçok konuda sorular sorulmuş ben de bir şey soracağım. Farklı başlık açmıştım burayı tam bilmediğimden ama buradan sormak daha cok kişiye ulaştıracak sanırım. 2009 tarihli %60 ortopedik sürekli bir engelli raporum vardı. Bu raporla engelli ehliyet raporu ve ehliyet de aldım. Bu Kasım ayında ÖTV muafiyetli araç almak icin basvuru yaptık, kimin hatası veya durumu atlaması bilmiyoruz. Araç icin kredi çektik, kasko sigorta yaptırdık, araca teçhizat bile yapıldı. Notere imzaya gideceğimiz gün vergi dairesinden rapor yenilenmesiyle ilgili geri dönüş aldık. Raporda teçhizatlı araç kullanmakla ilgili ibare olmalıymış. Haliyle hemen yeni rapor başvurusunda bulunduk. Geçtiğimiz persembe heyete girdim. ve yeni rapor oranım %31. Engelim aynı değişen bir şey yok ve düzelme ihtimali de olmamasına karşı oranımı düşürmüşler. Teçhizatlı araç kullanabilir ibaresini eklemişler bunda bir sorun yok ama diğer engelli haklarından bu oranla yararlanamiyorum diye biliyorum. Bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilir mi? Aracı vergi dairesinden olumlu dönüş gelirse hemen alacağız. Hazır durumda zaten bayide. Ama sonrasında bu yeni rapora itiraz etmem durumunda sıkıntı Yaşar miyim? Bir arkadaş sağ olsun cevaplamış önce rapora itiraz et diye ama zaten araç faturası kesilmiş halde beni bekliyor. Şimdi nasıl ilerlemeliyim? Rapor oranımı itiraz edersem yeniden yükseltirler mi?
Konuyla alakalı herhangi bir işlem yaptınız mı aynı durumu yaşıyoruz. Araç için değil ama engelli istihdamından çalışıyorum işten çıkarılmaktan korkuyorum

Senbolo

Üye
Üye
D142F031-D52E-4CA7-9437-3C3EFE8443F1.jpeg
Merhaba raporunuz bu şekilde. Ötv muafiyetli araç almak için sağlık kuruluna başvurduk. Bu raporla ötvsiz araç alabilir miyiz?

istanbuli

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar
Kas hastalığına bağlı olarak %40 engelli raporum var. Kas gücüm tam, hareket kısıtlılığım normalde yok. Ancak güç gerektiren bir eylemi sık aralıklarla yaparsam önce ağrı oluşuyor, eylem devam ederse kramplar gelişiyor. Daha önce il sağlık müdürlüğündeki heyette doktor kas hastası olduğum için sürücü belgesi alamayacağımı söylemişti. Elimde bu hastalıkla ilgili bilimsel bir çalışma ve doktorumun bilgilendirme yazısı vardı. Her ikisinde de bu hastalığa sahip bireylerin otomatik vitesli araç kullanmaları gerektiği yazıyordu. Bu yazıları okuyunca ikna olmuş otomatik vitesli araç kullanabilir raporu vermişlerdi. Maalesef o raporla ötv indiriminden faydalanamadım. Bazı bilgiler eksikmiş. Maliye kabul etmedi. Şimdi sürücü belgemi yenilemek istediğimde aile hekmi tekrar ortopedi, nöroloji ve fizik tedavi uzmanına yönlendirdi. Ortopedi'ye dün gittim. 5 yılda bir muayene şartıyla sürücü olur onayı verdi. Açıklama kısmına 1. grup sürücü olabilir yazmış. Önümüzdeki hafta fizik tedavi ile nörolojiye de gidecem. Sizden öğrenmek istediğim şey ötv indiriminden faydalanabilmem için şu aşamada doktorların raporda belirtmeleri gereken bir şey var mı? Bu konuda tavsiyeleriniz olursa çok sevinirim.

underconstrained

Üye
Üye
Merhabalar, iki konuda sorum olacaktı. Bilgisi ve tecrübesi olanların yardımlarını rica ediyorum:

1. Kardeşimin 2008 tarihli %90 üzeri zihinsel engel raporu var, daha önce muafiyetli araç alimi yapmıştık. 5 yıl doldugu için yeni araç alacağız ancak raporun orjinalini bulamadık. Elimizde raporun kopyası var, dolayısıyla raporun numarasını, tarihini filan biliyoruz. Hastanenin ilgili bölümünden ya da arşiv bölümünden başvurursak bize kendilerindeki rapor üzerinden aslı gibidir nüshası verirler mi? Bu nüsha araç alımında bize sorun çıkarır mı?
2. Yeni aracı almadan önce, kardesimin üzerinde olup babamın vasi olarak kullandığı eski muafiyetli aracı acilen satmamız gerekiyor mu? O aracı da aile içinde kullanmaya devam etmeyi planlıyoruz, kardesimin üzerinde 2 arac olmasının bir dezavantajı var mı? Eger 2 arac olursa MTV muafiyeti yeni araca mi gecer yoksa eski aracta mi kalir acaba?

Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler, selamlar.

İsen Buga

Üye
Üye
1. 2018 den sonraki raporlara bakıyorlar. Sağlık Bakanlığı eski raporların geçerliliği uzattı mı bilmiyorum: Uzatmadı varsayıyorum. Uzatılmadığı için eski raporlar geçersiz olur.
Süresiz olsa bile. Gerekçe e nabızda gözükmüyor. İşlemler e nabız üzerinden yapıldığı varsayarsak eski raporlar (uzatılmadı ise) kabul edilmeyecektir.
Yeniden rapor çıkarmak daha mantıklı...
2. cevap biraz karışık. kısaca anlatayım 2. araç alındığında satılabilir de satılmayabilir de; satmadan yeni araç alabilirsiniz sıkıntı olmaz. yeni araç alındığında MTV hangi araç üzerine olacağını siz karar verirsiniz.

underconstrained

Üye
Üye
1. 2018 den sonraki raporlara bakıyorlar. Sağlık Bakanlığı eski raporların geçerliliği uzattı mı bilmiyorum: Uzatmadı varsayıyorum. Uzatılmadığı için eski raporlar geçersiz olur.
Süresiz olsa bile. Gerekçe e nabızda gözükmüyor. İşlemler e nabız üzerinden yapıldığı varsayarsak eski raporlar (uzatılmadı ise) kabul edilmeyecektir.
Yeniden rapor çıkarmak daha mantıklı...
2. cevap biraz karışık. kısaca anlatayım 2. araç alındığında satılabilir de satılmayabilir de; satmadan yeni araç alabilirsiniz sıkıntı olmaz. yeni araç alındığında MTV hangi araç üzerine olacağını siz karar verirsiniz.
Çok teşekkürler. Bizim rapor süresiz rapor ama 2008 tarihli, enabiz kaydi oldugunu sanmiyorum. Umarım hastane kolaylık saglar rapor konusunda, yeniden rapor almak zor iş.

ahmet34

Üye
Üye
engelli kişilerin ticari araç yani liftli arac alırken

ötv indirim uygulanmaması sasırttı,acaba nedenı tıcarı kullanım olabılecegı ıcınmıdır anlamadım

ama binek araclarda kapı yana acılıp,agır olan engellının kapıdan sokulması zor,zahmetlı sorunlu,bu yuzden tekerleklı kısının lıftlı arac ıle,tıcarı arac arkasına bınmesı daha uygun

ama tıcarılerde ötv ındırımı 15 bın tl gıbı komık bır rakam,bugun bırı dedı bakayım dedım..tıcarı otvsız arac lıstesıne baktım cıdden oyleymıs
arac 900.000 tl ıse otvsız engellı ındırımlı halı 850 bın tl falan yanı bır anlamı yok

çok ılgın bır durum..neden duzenlemıyor garıp durum..neyse

mrtdem

Üye
Üye
Merhaba, babamın 2012 yılında tamamı gözden %94 oranlı süresiz raporu var. Bu raporla babam geçmişte araç aldı. Şimdi yeniden almak istiyor. Son 5 yılda raporla ilgili değişen bir yönetmelik,kanun vs bir şey oldu mu acaba? Babam bu raporla yine araç alabilir mi?

İsen Buga

Üye
Üye
2018 den sonraki raporları kabul ediyorlar. E nabızda gözükecek şekilde olan raporları..
Onun dışında araç alırken kullanıcı ismi verilirken kısıtlama var ayrıca kullanıcıların babanızla aynı ilde ikamet etmesi gerekiyor... dikkat çekerim İL dedim ilçe ve mahalle ile karıştırılmasın.

mrtdem

Üye
Üye
2018 den sonraki raporları kabul ediyorlar. E nabızda gözükecek şekilde olan raporları..
Onun dışında araç alırken kullanıcı ismi verilirken kısıtlama var ayrıca kullanıcıların babanızla aynı ilde ikamet etmesi gerekiyor... dikkat çekerim İL dedim ilçe ve mahalle ile karıştırılmasın.
Hocam enabızda rapor detay bilgisine girince resimdeki gibi gözüküyor. Bu şekilde olması yeterli midir? Eğer uygun değilse sıfırdan heyete falan mı girilmesi gerekiyor? Screenshot_20240328_101434_com.android.chrome_edit_1062721924125857.jpg

İsen Buga

Üye
Üye
2018 den sonraki yani yeni raporlar PDF tarzında net gözüküyor sanki kağıda ne yazılmışsa aynısı gibi. Çıktı alıp sanki imzalı rapor gibi her yere gösterebiliyorsunuz. Onu anlatmaya çalıştım...
Fazla söze gerek yok kısacası bu: 2018 den önceki raporları kabul etmezler.
isterseniz rastgele bir bayii ile görüşün..
Belki Sağlık bakanlığı Genelgesi vardır (benim haberimyok ama) eski tarihli raporlar 30 haziran 2024'e kadar geçerlidir diye genelge vardır..
googleden şunu gördüm: ama genelge şeklinde olmalı ki rapor altına sunacağız: bakan imzalı olmalı..

Sağlık Bakanlığı, yenilenmemiş / yenilenmesi gereken rapor sayılarının hala ciddi düzeyde olması ve rapor yenileme taleplerine bağlı olarak sağlık hizmet sunucularında yoğunluk yaşanması üzerine rapor geçerlilik sürelerini 30 Haziran 2024 tarihine kadar uzattığını duyurdu

mrtdem

Üye
Üye
2018 den sonraki yani yeni raporlar PDF tarzında net gözüküyor sanki kağıda ne yazılmışsa aynısı gibi. Çıktı alıp sanki imzalı rapor gibi her yere gösterebiliyorsunuz. Onu anlatmaya çalıştım...
Fazla söze gerek yok kısacası bu: 2018 den önceki raporları kabul etmezler.
isterseniz rastgele bir bayii ile görüşün..
Belki Sağlık bakanlığı Genelgesi vardır (benim haberimyok ama) eski tarihli raporlar 30 haziran 2024'e kadar geçerlidir diye genelge vardır..
googleden şunu gördüm: ama genelge şeklinde olmalı ki rapor altına sunacağız: bakan imzalı olmalı..
Tmm İsen hocam teşekkür ederim.

Tekerlekli Sandalye