Raporumun yüzdesi düşürüldü !!!

cumali1905

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar bir sorunum var ve yardım almak istiyorum. Öncelikle doğuştan spina bifida engelli bir bireyim. Yaklaşık 12 yıl önce sürekli olarak %40 engelli raporum bulunmaktaydı. Bu arada hastalığım kalıcıdır ve iyileşmesi gibi bir durumu yoktur. 6 ay önce indirimli ötv aracı almak için hastaneye başvurdum ve raporumun yeniden yenilenmesi gerektiğini söylediler. Hastanede tamamen muayene olduktan sonra 2019 da çıkan bir kanuna göre engellilere verilen rapor yüzdeleri düşürülmüş fakat benim bir bilgim olmadığı için raporum %30 a düşürüldü. Tekrar itirazda bulunup farklı bir hastaneden sağlık raporu için muayene oldum bu sefer %33 yaptılar raporumu. Ayrıca raporum %40 altına düşürüldüğü için engelli kadrosundan işten çıkarıldım, iett ücretsiz kartım iptal oldu ve toki engelli kategorisinden de asil olarak hak sahipliğim vardı ve bundan da yararlanamayacağım söylendi toki tarafından. Şimdi ne yapmam gerekiyor benim. Bütün hayatımı mahvettiler, ayakta çalışamıyorum ve bana göre bir iş bulabilmem için engelli kadrosundan işe girmem gerekiyor. Sağlık bakanlığına dava açmayı düşünüyorum fakat ne kadar yararlı olacak onu bilmiyorum. Lütfen yardımcı olun çok zor durumdayım.

İsen Buga

Üye
Üye
Geçmiş olsun...
Rapor çıkış tarihinden itibaren 2 sene sonra tekrar muayene olabilirsiniz.

alonemisin

Üye
Üye
1. yol olarak itiraz edebilirsiniz. Rapor süresinden itibaren 1 ay içerisinde gerçekleşebilir. Başka hastaneye sevk olursunuz tekrar rapor alınır.
2. yol olarak başka rahatsızlığınız var veya var olanda ilerleme var şeklinde uzman hekim mütaala verirse süre beklemeden tekrar rapor başvurusu yapabilirsiniz ama ben beceremedim kimse birşey bilmiyor.
3. yol olarak 6 ay dolduğunda direk bir işlem yapmadan başvuru yapabilirsiniz. Ben bu yolu seçtim itiraz etmiştim geri çektim ikinci hastane ile uğraşmak istemedim.

Hastalığınız tek ve bu oranlar yeni kanuna göre değişmişse yeni raporda da ekstra durum olması zor. Umarım en kısa ve hayırlı şekilde sorununuz çözülür.

cumali1905

Üye
Üye
1. yol olarak itiraz edebilirsiniz. Rapor süresinden itibaren 1 ay içerisinde gerçekleşebilir. Başka hastaneye sevk olursunuz tekrar rapor alınır.
2. yol olarak başka rahatsızlığınız var veya var olanda ilerleme var şeklinde uzman hekim mütaala verirse süre beklemeden tekrar rapor başvurusu yapabilirsiniz ama ben beceremedim kimse birşey bilmiyor.
3. yol olarak 6 ay dolduğunda direk bir işlem yapmadan başvuru yapabilirsiniz. Ben bu yolu seçtim itiraz etmiştim geri çektim ikinci hastane ile uğraşmak istemedim.

Hastalığınız tek ve bu oranlar yeni kanuna göre değişmişse yeni raporda da ekstra durum olması zor. Umarım en kısa ve hayırlı şekilde sorununuz çözülür.
Yani benim icin en iyi yol direkt yeni bir hastaneden saglik kuruluna cikmak olacaktir. Hastaligim su gogus bolgemde skolyoz var ve derecesi her gecen yil artiyor, sag bacagimda 2 cm kisalik var ve sag ayak parmaklarimda his kaybi var ve bu saydiklarim skolyoz harici ameliyat ile duzeltilemez durumda. Peki dava acsam nasil bir sonuc alirim sizce ? Cunku hastaligim da herhangi bir duzelme yok aksine ilerleme oluyor ve raporumu buna ragmen dusuruyorlar.

İsen Buga

Üye
Üye
Yani benim icin en iyi yol direkt yeni bir hastaneden saglik kuruluna cikmak olacaktir. Hastaligim su gogus bolgemde skolyoz var ve derecesi her gecen yil artiyor, sag bacagimda 2 cm kisalik var ve sag ayak parmaklarimda his kaybi var ve bu saydiklarim skolyoz harici ameliyat ile duzeltilemez durumda. Peki dava acsam nasil bir sonuc alirim sizce ? Cunku hastaligim da herhangi bir duzelme yok aksine ilerleme oluyor ve raporumu buna ragmen dusuruyorlar.
Heyetten sonra istenmeyen durumda raporlar il sağlık müdürlüğüne itiraz edilir.
Rapor kesinleşmiştir geri dönüşü yoktur. O nedenle hastaneye değil de İl Sağlık Müdürlüğüne rapor itiraz birimine gideceksiniz. Koyu harfle aldım öyle birim açılmış çok yoğunlar bu arada belirteyim....

Söyle durum olabilir: Heyet sırasında eksik muayene edildiğinde Hastane başhekimliğine itiraz edeceksiniz. Doktor uyarılacak dinlemezse sinirlenmeden başhekimliğe gidip itiraz ettiğini söyleyeceksiniz. Öfkeli ve yıpratıcı sinirli olmanız durumda Polisler müdahale edebilir bu hoş olmaz.

Rapor itirazı sonrası yeni hastane seçilecek muayene sil baştan. Yada Senatoya gönderileceksiniz belki sil baştan... Bundan sonra çıkan rapor kesindir değiştirilemez. İtiraz edilemez.

HAdi diyelim yukarıda dana önceki mesajlarıma rağmen rapor olumsuz ise Mahkemeye dava açabilirsiniz.

Şuan duyum söyle: Olası olarak bildiriyorum. Kesinlik değil.
Hakim sizin durumunuzu bilmez doktor değildir. Sizi Doktora heyete yollar sil baştan muayene; doktor eski raporlarınıza ulaşır çok kolaydır. Görüşünü bildirir. Gerekçeli bildirir. Hakim doktor kararına göre kararını verir.

Yoksa hakim bir sürü rahatsızlığı ne bilsin...

Size tavsiyem şudur: ADLI TIP uzmanı bulun görüş alın. Adlı tıp doktoru ne derse herşey birebir aynen çıkıyor. Neden öneriyorum: biz hastalığımıza kendi rahatsızlığımıza ve kendi sakatlığımıza yönetmelik, genelge veya mevzuat karşılığı tam bilmiyoruz.
Burada bu sitede gönüllülük esası ile herkes birbirine yardımcı oluyor. Herkesin görüşü bir ADLI TIP uzmanı görüşüne eş değer görüş. aşağı yukarı..
Baktın aynı rahatsızlığı olan birileri çıkmadığında zor durumda kalabilirsiniz. Mahkeme ile uğraşmaya yada doktor ile didişmeye gerek kalmaz bilgileriniz sayesinde ne yapacağını biliyorsunuzdur..

son sözüm: lütfen imkanınız doğrultusunda yaşadıklarınız hikaye varsa burada yazınız: Bize de ayrıca yardımcı olunuz. Çok seviniriz.

Tekerlekli Sandalye