Yüksek Sesten işitme kaybı

Kazım07

Üye
Üye
Çalıştığım iş yerinde yüksek sesten ötürü kalıcı işitme kaybına uğradım, Kulağımda geçmeyen çınlama kaldı yaşam kalitemi düşürdü psikolojim bozuldu bu sesten ötürü, zamanla insan alışıyor bu sese ama ders çslışırken ya da kitap okurken odaklanma sorunu oluşuyor ve can sıkıcı bir durum. Çalıştığım kuruma başlamadan önce benden bir sürü test istediler, bilirsiniz çoğumuzdan isterler böyle şeyler istedikleri şeylerden biriside işitme testiydi sağlıklı bir insanın testi nasıl çıkarsa öyle çıkmıştı da zaten iş yerine verdiğimde 2 ay sonra yüksek sesten ötürü kulaklarım etkilendi ve işyeri hekimine durumu bildirdim ve benden tekrar test istedi ve yönlendirdiği hastaneden test aldım teste göre Tinnitusum etkilenmiş ve 4000 hz de kalıcı işitme kaybına yakalanmıştım, iş yeri doktoru bile 2 ayda bir insanın kulakları bu hale nasıl gelir diye şaşırdı ( bu olay 2018 yılında yaşandı) bazı sebeplerden ötürü severek çalıştığım yerden istifa ederek işi bırakmak zorunda kaldım (bir şekilde mobing uygulandı) . Merak ettiğim konu iş yerine girerken sağlam olduğuma dair ve 2 ay sonrası işitme kaybı yaşadığıma dair rapor var özlük dosyamda ben bunları mahkeme vermek istiyorum kazanma şansım nedir sizce ş

İsen Buga

Üye
Üye
1. SGK ya işyerinizi şikayet edip İşgücü kaybı tespiti isteyebilirsiniz.
a) sizi meslek hastalıkları hastanesine sevk edecekler: Dedikleriniz doğru ise;
b) a şıktan dolayı işyerinize ceza kesilecek
c) b şıktan dolayı sizde işyerinize tazminat davası açarsiniz.

2) yukarıdakilerle beraber işgücü kaybı tespiti sonrası size işgörmezlik ödeneği ödenir.

3) herşeye rağmen işe devam edebilirsiniz yada ayrılırsanız tazminat alırsınız başka işte de çalışabilirsiniz.

4) hem maaş hem işgörmez ödeneği alırsınız ömür boyu

Tekerlekli Sandalye